Aktualności

Dzień otwarty w nowym Centrum Badawczo-Rozwojowym Spółki

Zarząd PolTREG S.A. zaprasza na dzień otwarty w nowym Centrum Badawczo-Rozwojowym Spółki – jednym
z najnowocześniejszych w Europie obiektów do produkcji terapii komórkowych i genowych.

Termin: 19 czerwca 2023 r.
Godzina: 13:00
Miejsce:
Centrum Badawczo-Rozwojowe PolTREG S.A.,
Ul. Botaniczna 20, Hala nr 4, Gdańsk

Agenda spotkania:

 1. Prezentacja Zarządu – Potencjał Centrum Badawczo-Rozwojowego
 2. Zwiedzanie obiektu
 3. Poczęstunek

Prosimy o potwierdzenie obecności do dnia 5 czerwca do godz. 16:00 na adres k.majcher@newtechcomm.pl

PolTREG zapewnia uczestnikom bezpłatny transport z Warszawy*

W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt z:

Kamil Majcher, tel. 507 649 596

*ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń

mgr inż. Maja Sołtyka uzyskała stopień doktora nauk medycznych

mgr inż. Maja Sołtyka, biotechnolog PolTREG obroniła z wyróżnieniem swoją pracę doktorską w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej w Warszawie i uzyskała stopień naukowy doktora nauk medycznych.

Praca doktorska zatytułowana „Analiza porównawcza cytotoksycznego oddziaływania pochodnych 2-deoksy-D-glukozy (2-DG) w modelu in vitro glejaka wielopostaciowego” dotyczy ważnego zagadnienia jakim jest poszukiwanie i charakteryzowanie nowych potencjalnych związków przeciwnowotworowych. W swoich badaniach dr Sołtyka skupiła sięna analizie aktywności biologicznej oraz właściwości fizykochemicznych 10 nowych inhibitorów glikolizy. W świetle dużej zmienności genetycznej oraz wysokiej leko i radiooporności glejaka, ukierunkowanie terapii na zahamowanie metabolizmu glukozy stwarza szansę na selektywną eliminację tych komórek, zwłaszcza w kontekście terapii skojarzonej np. z immunoterapią. Uzyskane przez dr Sołtykę wyniki poszerzają wiedzę nad patologią złośliwych nowotworów oraz mogą przyczynić się do opracowania nowych terapii glejaka IV stopnia.

.

PolTREG S.A. z nowym Dyrektorem ds. Rozwoju Biznesu Dr Jean-Louis Escary dołączył do zespołu Spółki

Dr Jean-Louis Escary dołaczył do PolTREG obejmując stanowisko Business Development Officer. Jean-Louis Escary posiada specjalistyczną wiedzę oraz ponad 20-letnie doświadczenie w branży biotechnologicznej i farmaceutycznej, gdzie pełnił m.in. funkcję globalnego lidera projektów waloryzacji i monetyzacji aktywów farmaceutycznych dla Sanofi oraz starszego doradcy ds. optymalizacji aktywów farmaceutycznych dla Ipsen Pharma i Les Laboratoires Servier. Współuczestniczył też w budowaniu portfela dla firmy Tier 1 VC Orbimed Israel Partners.

Jean-Louis Escary bezpośrednio uczestniczył w procesach zawierania transakcji partneringowych o wartości ponad 120 mln EUR i brał udział w przygotowaniu ofert o wartości od 500 mln do 1 mld USD. W PolTREG będzie odpowiadał za procesy związane z pozycjonowaniem i rozwojem pipeline projektów Spółki oraz pozyskiwaniem partnerów strategicznych.

– Jestem pod wrażeniem pracy wykonanej przez zespół PolTREG, która pozwoliła na opracowanie wartościowego pipeline projektów w obszarze terapii komórkowych. Cieszę się, że mogę dołączyć do zespołu i podjąć nowe wyzwania. Terapie komórkowe wciąż stoją przed dużymi wyzwaniami, ale głęboko wierzę, że PolTREG jest w stanie aktywnie uczestniczyć w rozwoju innowacyjnych terapii komórkowych, szczególnie dla pacjentów opornych na dostępne terapie oraz dla pacjentów cierpiących na choroby, które nie są obecnie skutecznie leczone – mówi Jean-Louis Escary, Business Development Officer w PolTREG S.A.

Prof. Piotr Trzonkowski został Członkiem Kolegium Redakcyjnego czasopisma Cytotherapy

Z dumą informujemy, że Prof. Piotr Trzonkowski, Prezes Zarządu PolTREG, został Członkiem Kolegium Redakcyjnego Cytotherapy, oficjalnego czasopisma International Society for Cell and Gene Therapy.

Prof. Piotr Trzonkowski, Prezes Zarządu PolTREG został wyróżniony Nagrodą Wizjoner Zdrowia 2023 przez Wprost

Prof. Piotr Trzonkowski wyznaczył i pokazał nową drogę walki z chorobami autoimmunologicznymi. Prowadzone przez niego badania nad komórkami TREGS (T-regulatorowymi) są szansą na stworzenie innowacyjnej terapii, która będzie wykorzystana w leczeniu wczesnych postaci cukrzycy typu 1.

Kolejna duża transakcja w obszarze leczenia cukrzycy typu 1

CRISPR Therapeutics otrzyma od Vertex 100 mln USD upfront payment za potencjalne przyszłe preparaty gene-edited hypoimmune w obszarze cukrzycy typu 1. CRISPR Therapeutics będzie uprawniony do otrzymania kolejnych 230 mln USD z kamieni milowych oraz dodatkowych płatności z tantiem ze sprzedaży.

– Tego typu informacje śledzimy z dużym zainteresowaniem. Po stu latach bez żadnej nowej terapii pojawiają się nowi kandydaci na leki w terapii cukrzycy typu 1. To bardzo dobra informacja dla pacjentów! Podejście firmy Vertex różni się od naszego, ponieważ firma ta skupia się na komórkach macierzystych u pacjentów, którzy długo cierpią na cukrzycę. Technologia ta pozwala na odzyskanie produkcji insuliny w organizmie, podczas gdy my staramy się chronić pozostałe wyspy trzustkowe w cukrzycy o niedawnym początku lub przed wystąpieniem objawów – mówi prof. Piotr Trzonkowski, Prezes PolTREG S.A.

Sanofi przejmuje Provention Bio za 2,9 mld USD

Sanofi przejmuje Provention Bio, dodając do swojego portfolio TZIELD, pierwszą terapię opóźniającą wystąpienie stadium 3 cukrzycy typu 1 (T1D), za 25,00 USD za akcję, co stanowi wartość Provention Bio na około 2,9 mld USD.

TZIELD (teplizumab) został zatwierdzony w USA w ubiegłym roku jako pierwsza terapia opóźniająca wystąpienie stadium 3 cukrzycy typu 1 (T1D) u dorosłych i pacjentów pediatrycznych w wieku 8 lat i starszych z stadium 2 cukrzycy typu 1.

Provention Bio informuje, że w przyszłości rozważa testowanie TZIELD w terapii skojarzonej z terapiami komórkowymi, co w naszej ocenie potwierdza duży potencjał rozwijanych przez PolTREG terapii komórkowych w T1D. Terapia komórkowa PoltREG, podobnie jak TZIELD daje możliwość działania ochronnego dla komórek beta trzustki produkujących insulinę, osłabiając w ten sposób reakcję autoimmunologiczną, co z kolei zmniejsza ryzyko wystąpienia objawowej cukrzycy typu 1.

PolTREG wystąpi na BIO International Convention Boston 2023

Z przyjemnością informujemy, że PolTREG będzie dostępny na Polskim Stoisku Narodowym organizowanym przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu na BIO International Convention Boston 2023, w dniach 5-8 czerwca.

Do zobaczenia!

Więcej informacji: https://www.bio.org/events/bio-international-convention/registration-information?utm_medium=paid-search&utm_source=google&utm_campaign=international-convention-2023-search&utm_term=bio%20events&gclid=Cj0KCQiAgaGgBhC8ARIsAAAyLfG3SegeLtpxGbXZkovYjRy-oL3yoqWN8C2MDxxiXGJ25cjngTN1PyQaAihdEALw_wcB

PolTREG otrzymał nagrodę za wkład w rozwój polskiej gospodarki

Miło nam poinformować, że PolTREG otrzymał nagrodę za wkład w rozwój polskiej gospodarki.

Nagroda została przyznana na gali organizowanej przez Krakowski Park Technologiczny

Źródło: Krakowski Park Technologiczny.

Nagroda Ministra Edukacji i Nauki za wybitne osiągnięcia we wdrażaniu odkryć naukowych do praktyki klinicznej

19 lutego 2023 roku podczas I Światowego Kongresu Kopernikańskiego w Toruniu odbyła się Gala Nauki Polskiej. Podczas Gali ogłoszono laureatów Nagród Ministra Edukacji i Nauki. W tym roku prof. Natalia Marek-Trzonkowska, Członek Rady Naukowej PolTREG S.A. oraz jej doktorantka dr Karolina Piekarska (Pracownia Immunologii Klinicznej i Transplantologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku) zostały nagrodzone za wybitne osiągnięcia we wdrażaniu odkryć naukowych do praktyki klinicznej. Efektem badań były w 2020 roku dwa wynalazki związane z terapią komórkami Tregs zgłoszone do Europejskiego Urzędu Patentowego. Wynalazki te zwiększają potencjał terapeutyczny Tregs ekspandowanych in vitro w obecności mezenchymalnych komórek macierzystych. Metody zostały opracowane dzięki współpracy Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i PolTREG S.A. Wynalazki zostały wdrożone do leczenia cukrzycy typu 1 u dzieci przez PolTREG S.A.

Gala zaczyna się o 2:21:30
https://www.youtube.com/watch?v=mh4DtmnCjEY&t

Stooq.pl: PolTREG ma umowę z Clinmark na badania kliniczne w projekcie PreTREG

“Rozwinięcie współpracy z firmą Clinmark jest dla nas kolejnym ważnym krokiem przybliżającym PolTREG do rozpoczęcia badania klinicznego fazy I/II w projekcie terapii cukrzycy przedobjawowej – PreTREG. Obecnie współpracujemy już z kilkoma krajowymi ośrodkami, w których będą realizowane badania kliniczne – mówi prof. Piotr Trzonkowski, prezes i współzałożyciel PolTREG.

Więcej informacji: https://stooq.pl/n/?f=1536390

Polska Agencja Prasowa: PolTREG może nawiązać współpracę z firmą farmaceutyczną w 2023, wybór doradcy wkrótce

– Jesteśmy na etapie przygotowań do rozpoczęcia kolejnych etapów badań klinicznych. Moglibyśmy uruchomić je już teraz, bo mamy zdolności produkcyjne, ale chcemy w nich zastosować preparaty wyprodukowane w nowym zakładzie. Jest to ważne, ponieważ Europejska Agencja Leków zwraca uwagę na bezpieczeństwo badań i istotne jest, by w danym badaniu klinicznym preparat był produkowany w jednym miejscu – mówi Prof. Piotr Trzonkowski, Prezes i Współzałożyciel PolTREG S.A.
– Jeszcze w tym roku planujemy rozpocząć rozmowy z firmami farmaceutycznymi, które potencjalnie odpowiadałyby za dystrybucję naszej terapii – chcemy z nimi uzgodnić wszystkie założenia dotyczące tego procesu i dopiero wtedy rozpocząć badanie” – mówi Mariusz Jabłoński, Członek Zarządu PolTREG S.A.

Cały artykuł:
https://biznes.pap.pl/pl/news/pap/info/3380375,poltreg-moze-nawiazac-wspolprace-z-firma-farmaceutyczna-w–23–wybor-doradcy-wkrotce-(wywiad)

PolTREG na Treg Summit w Bostonie!

Miło nam poinformować, że prof. Piotr Trzonkowski, Prezes PolTREG S.A. weźmie udział w konferencji V Treg Summit w Bostonie w dniach 30 maja – 1 czerwca.

Więcej informacji: https://poltreg.com/wp-content/uploads/2023/02/5th-Treg-Summit-Full-Event-Guide.pdf

PolTREG na konferencji EMA Info Day

Prof. Piotr Trzonkowski, Prezes Zarządu PolTREG S.A. wystąpił na konferencji European Medicines Agency Info Day: Wsparcie regulacyjne dla rozwoju innowacyjnych leków i technologii.

Plany rozwoju PolTREG w 2023 r.

Zapraszamy do obejrzenia webinaru z Zarządem Spółki:

PolTREG podpisał umowę z Agencją Badań Medycznych

PolTREG podpisał umowę z Agencją Badań Medycznych na realizację i dofinansowanie projektu spółki pn. “Terapia komórkowa stanu przedcukrzycowego (prediabetes) w oparciu o namnożone sztucznie limfocyty regulatorowe CD4+CD25+CD127- i przeciwciało antyCD20”.

Całkowity koszt kwalifikowany projektu wynosi 49,5 mln zł. Wartość przyznanego dofinansowania wynosi 31,7 mln zł. Maksymalny okres realizacji projektu kończy się 24.11.2028.
Celem Projektu jest realizacja badań przemysłowych i prac rozwojowych, ukierunkowanych na przeprowadzenie badań klinicznych, a w dalszej perspektywie wdrożenie na rynek innowacyjnej terapii komórkowej przeznaczonej dla chorych na cukrzycę typu 1, w fazie przedobjawowej (prediabetes). Zaplanowane zadania badawcze obejmują przygotowanie i przeprowadzenie badania klinicznego fazy II.

Dr Mateusz Gliwiński laureatem Nagrody Premiera za wyróżniającą się rozprawę doktorską

dr Dorota Iwaszkiewicz-Grześ oraz dr Mateusz Gliwiński

Dr Mateusz Gliwiński, pracownik PolTREG S.A. został laureatem Nagrody Premiera za Wyróżniającą się Rozprawę Doktorską: „Antygenowo-specyficzna regulacja układu odpornościowego w cukrzycy typu 1” realizowaną w ramach programu LIDER, STRATEGMED NCBiR oraz programu badawczo-rozwojowego firmy PolTREG S.A. Promotorami rozprawy byli dr Dorota Iwaszkiewicz-Grześ oraz prof. Piotr Trzonkowski.

Praca dr Mateusza Gliwińskiego wyjaśnia rolę limfocytów antygenowo-specyficznych w patogenezie cukrzycy typu 1. W badaniu opisane zostały nieznane dotychczas mechanizmy zależne od antygenowo-specyficznych limfocytów zachodzące na wczesnym etapie rozwoju tej choroby. Wykorzystując tę wiedzę w drugiej części swojej pracy zaproponowano nowatorską metodę wytwarzania regulatorowej subpopulacji tych limfocytów jako leku w cukrzycy typu 1. Metoda ma charakter platformowy i otwiera nowe możliwości terapii na wczesnym etapie cukrzycy typu 1, ale także innych chorób o podłożu autoimmunologicznym. Wyniki prac dr Gliwińskiego zostały opublikowane w renomowanych periodykach naukowych oraz opatentowane. Komercjalizacji metody może być w przyszłości komercjalizowana przez PolTREG S.A.

– Nagroda Prezesa Rady Ministrów przyznana mi za moją rozprawę doktorską to ogromne wyróżnienie dla mnie i mojej dotychczasowej pracy naukowej. Bardzo cieszę się, że moje badania zostały docenione. To dla mnie ogromny zastrzyk energii do dalszej pracy nad rozwojem metody. Mam nadzieję, iż pewnego dnia będzie mogła służyć pacjentom jako szeroko dostępny sposób leczenia w wielu chorobach autoimmunologicznych – mówi dr Mateusz Gliwiński.

Projekt międzynarodowego konsorcjum z PolTREG S.A. rekomendowany do otrzymania 7 mln EUR dotacji z Horizon Europe  

PolTREG S.A., światowy lider terapii komórkowych opartych na limfocytach T regulatorowych (Treg) otrzymał informację o rekomendacji do dofinansowania w ramach programu Horizon Europe przez Europejską Agencję Wykonawczą ds. Zdrowia i Cyfryzacji projektu pn. “Autoantigen-specific adoptive regulatory T cell therapy against type 1 diabetes (ARTiDe)”, w którym Spółka jest członkiem konsorcjum. W skład konsorcjum wchodzą renomowane na świecie francuskie i niemieckie  uniwersytety oraz firmy biotechnologiczne. Wartość dofinansowania dla konsorcjum wynosi ok. 7 mln EUR natomiast dofinansowanie przypadające na PolTREG S.A. to ok. 806 tys. EUR. Dofinansowanie stanowi 100% wydatków w projekcie. 

Celem projektu jest opracowanie nowej generacji genetycznie modyfikowanych limfocytów T regulatorowych w leczeniu cukrzycy typu 1 od etapu zaprojektowania sztucznego receptora, poprzez badania przedkliniczne z selekcją najlepszego konstruktu, badania w modelu zwierzęcym i stworzenie postaci leku do badań klinicznych. Czas trwania projektu to 5 lat.

– Uwspólnienie jednego z naszych projektów z niemieckimi i francuskimi uniwersytetami traktujemy, jako możliwość potencjalnie szybszego rozwoju nowej generacji genetycznie modyfikowanych limfocytów T regulatorowych w terapiach chorób autoimmunologicznych. Projekt jest efektem naszych kilkunastoletnich prac doświadczalnych z wieloma ośrodkami zagranicznymi. Potwierdza to duże uznanie na świecie dla kompetencji zespołu PolTREG w zakresie klinicznego stosowania terapii komórkowych. Dotyczy to nie tylko strony uniwersyteckiej, ale także firm biotechnologicznych biorących udział w projekcie. Fakt, że przeprowadziliśmy już cztery badania kliniczne w tym obszarze i zaczynamy kolejne, daje wysokie prawdopodobieństwo, że lek komórkowy będący owocem tego projektu będzie mógł być stosowany przez potrzebujących go pacjentów w całej Europie mówi Prof. Piotr Trzonkowski, Prezes Zarządu i Założyciel PolTREG S.A. – Szczegółowymi celami PolTREGu w ramach projektu będzie selekcja najlepszego konstruktu opracowanego w badaniu i przeprowadzenie produktu komórkowego do etapu preparatu w standardzie leku ATMP (produktu leczniczego terapii zaawansowanej/ terapii genowej) oraz po zakończeniu projektu dalszy rozwój w badaniach klinicznych do momentu autoryzacji marketingowej i etapu oferowania preparatu jako leku w rutynowym leczeniu cukrzycy typu 1 dodaje Prezes.

W skład konsorcjum wchodzi 10 uznanych na świecie uniwersytetów oraz firmy biotechnologicznych: PolTREG S.A., Universite Paris Cite (Paryż), Institut Curie (Paryż), Universitätsklinikum Schleswig-Holstein  (Kilonia), Christian Albrechts Universitat Zu Kiel (Kilonia), Iltoo Pharma (Paryż), Miltenyi Biotec Bv & Co Kg (Kolonia), Inserm Transfert Sa (Paryż), Assistance Publique Hopitaux De Paris (Paryż). Liderem projektu jest Institut National De La Sante Et De La Recherche Medicale (Paryż).

Według SCImago Institutions Rankings w 2021 r. Institut National De La Sante Et De La Recherche Medicale zajął 2 miejsce na świecie wśród najlepszych instytucji badawczych w sektorze ochrony zdrowia. Dwóch naukowców z Inserm zdobyło Nagrody Nobla w dziedzinie filozofii i medycyny. Również Institut Curie, Universitätsklinikum Schleswig-Holstein oraz Christian Albrechts Universitat Zu Kiel są wiodącymi instytucjami badawczymi na świcie, których naukowcy wielokrotnie zdobywali Nagrody Nobla.

Cukrzyca typu 1 jest obecnie chorobą nieuleczalną, obarczoną ryzykiem wielu powikłań i przedwczesnej śmierci.  Według American Diabetes Association w 2019 r. tylko w USA na cukrzycę typu 1 chorowało około 1,9 miliona osób.

Na koniec III kwartału 2022 r. stan środków pieniężnych na kontach Spółki wynosił ponad 97 mln zł. PolTREG posiada jeszcze ok. 25 mln zł przyznanych i niewykorzystanych dotacji. Ponadto w listopadzie Spółka otrzymała od Agencji Badań Medycznych rekomendację dofinansowania w kwocie 31,7 mln zł projektu dotyczącego terapii stanu przedcukrzycowego.

PolTreg S.A. otrzyma 31,7 mln zł dotacji z Agencji Badań Medycznych na przeprowadzenie badań klinicznych fazy II w terapii komórkowej stanu przedcukrzycowego

PolTreg S.A.  w dniu 21 listopada 2022 r. otrzymał informację o zakwalifikowaniu projektu spółki pn. „Terapia komórkowa stanu przedcukrzycowego (prediabetes) w oparciu o namnożone sztucznie limfocyty regulatorowe CD4+CD25+CD127- i przeciwciało antyCD20” do dofinansowania przez Agencję Badań Medycznych. Całkowity koszt projektu to 49,5 mln zł. Przyznana spółce wartość dofinansowania wynosi 31,7 mln zł, zaś okres realizacji projektu został zaplanowany na lata 2022-2028. Warunkiem przekazania środków finansowych jest podpisanie umowy o dofinansowanie. Celem projektu jest przeprowadzenie badań klinicznych fazy II.

W konkursie ogłoszonym przez Agencję Badań Medycznych pn. „Rozwój medycyny celowanej lub personalizowanej na bazie terapii komórkowych lub produktów białkowych” do dofinansowania zostało zarekomendowanych 7 projektów. W tym gronie projekt PolTreg został oceniony najwyżej, uzyskując największą liczbę punktów.

– Rozwój terapii cukrzycy typu 1 na etapie przedobjawowym (tzw. stadium 2) to obecnie bardzo gorący obszar badawczy zarówno w środowiskach naukowych, jak i w firmach farmaceutycznych i biotechnologicznych. W ubiegłym tygodniu amerykańska agencja FDA zatwierdziła pierwszy na świecie lek oparty o przeciwciało anty-CD3 o nazwie Tzield (teplizumab) do stosowania w tym wskazaniu. Koszt 14-dniowej dożylnej terapii będzie wynosił niemal 194 tys. USD. Spółka Provention Bio posiadająca prawa do tego leku informuje, że w przyszłości rozważa również testowanie go w terapii skojarzonej z terapiami komórkowymi, co w naszej ocenie potwierdza duży potencjał rozwijanych przez PolTreg terapii komórkowych w tym wskazaniu mówi Prof. Piotr Trzonkowski, Prezes Zarządu i Założyciel PolTreg S.A. W przedobjawowych etapach rozwoju cukrzycy, komórek produkujących insulinę jest wyraźnie więcej niż w tzw. stadium 3, gdzie liczba tych komórek jest już na tyle mała, że dochodzi do rozwoju objawowej cukrzycy typu 1. Nasza terapia komórkowa, podobnie jak teplizumab daje możliwość działania ochronnego dla komórek beta trzustki produkujących insulinę, osłabiając w ten sposób reakcję autoimmunologiczną, co z kolei zmniejsza ryzyko wystąpienia objawowej cukrzycy typu 1 dodaje Prezes.

Według American Diabetes Association w 2019 r. tylko w USA na cukrzycę typu 1 chorowało około 1,9 miliona osób.

Celem projektu jest przeprowadzenie pełnej II fazy badań klinicznych terapii z użyciem namnożonych sztucznie limfocytów regulatorowych CD4+CD25+CD127- i przeciwciała antyCD20 u dzieci z rozpoznaniem cukrzycy przedobjawowej. Efektem końcowym badania będzie gotowy schemat leczenia pacjentów przedobjawowych oraz obserwacja skuteczności tego leczenia.

– Sytuacja finansowa PolTregu jest bardzo stabilna. Na koniec II kwartału 2022 r. na kontach spółki posiadaliśmy ponad 100 mln zł. Przyznane finansowanie daje nam jeszcze większy komfort finansowy i operacyjny. Naszym celem jest przeprowadzenie badań klinicznych zgodnie z najlepszymi standardami rynkowymi przy współpracy z doświadczonymi partnerami w obszarach klinicznych i regulacyjnych – mówi Mariusz Jabłoński, Członek Zarządu PolTreg S.A.

Budowa nowoczesnego centrum badawczo-rozwojowego PolTREG weszła w kolejną fazę

PolTREG podpisał w dniu 9 listopada 2022 r. umowę z firmą BART na dostawę i instalację urządzeń w powstającym nowoczesnym laboratorium komercyjnym Spółki, w którym odbywać się będzie produkcja komórek T-regulatorowych wykorzystywanych w terapiach chorób autoimmunologicznych.

Umowa obejmuje dostawę pomieszczeń czystych (clean room) wraz z wszystkimi systemami koniecznymi do ich prawidłowej pracy oraz dokumentacji techniczno-użytkowej oraz zakup kompletnej dokumentacji systemowej GMP (ang. Good Manufacturing Practice), które są niezbędne do uzyskania certyfikacji Krajowego Centrum Bankowania Tkanek i Komórek (KCBTiK) oraz Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego (GIF).

Termin na realizację umowy i złożenie wniosków do KCBTiK i GIF uzgodniono na marzec 2023 r. Za wykonanie umowy PolTREG zapłaci firmie BART ok. 12,4 mln zł netto (ok. 15,3 mln zł brutto). Część środków w kwocie 6,1 mln zł będzie pochodziła z przyznanego spółce dofinansowania w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.

– Podpisanie umowy na dostarczenie i instalację pomieszczeń czystych do nowego laboratorium jest ważnym etapem procesu budowy nowoczesnego kompleksu badawczo-rozwojowego PolTREG, w skład którego wchodzić będzie między innymi laboratorium do komercyjnej produkcji komórek TREGS. Laboratorium zostanie wyposażone w 15 pomieszczeń czystych, tak zwanych clean room’ów, gdzie zlokalizowane będą linie produkcyjne do wytwarzania terapii TREGS. Zakładamy, że laboratorium osiągnie pełną zdolność operacyjną w pierwszej połowie 2023 roku, po uzyskaniu niezbędnych zgód i certyfikacji od krajowych organów regulacyjnych. Wówczas będziemy gotowi do wytwarzania w tym laboratorium na szeroką skalę m.in. terapii TREG w ramach tzw. wyjątków szpitalnych, a w przyszłości po uzyskaniu rynkowego dopuszczenia terapii będziemy mogli pomagać pacjentom cierpiącym na cukrzycę typu 1 oraz stwardnienie rozsiane. Docelowo ta nowoczesna wytwórnia umożliwi nam również poszerzenie naszej działalności o usługi CDMO świadczone na rzecz innych partnerów z branży farmaceutycznej i biotechnologicznejmówi Kamilla Bok, Członek Zarządu PolTREG S.A.

Realizacja budowy, wyposażenia i uruchomienia nowego laboratorium komercyjnego PolTREG przeznaczonego do produkcji preparatów TREGS jest współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020, z którego spółka PolTREG otrzymała dofinansowanie w wysokości 6,13 mln zł. Budowa laboratorium jest również finansowana ze środków własnych, w tym uzyskanych w ramach pierwszej oferty publicznej przeprowadzonej w 4Q 2021.

PolTREG wybrał CRO do pierwszego z serii zaplanowanych badań klinicznych

PolTREG istotnie przybliża się do rozpoczęcia serii zaplanowanych badań klinicznych z wykorzystaniem innowacyjnej terapii komórkami TREGs.

 • Spółka podpisała z Clinmark sp. z o.o., renomowanym CRO, umowę ramową określającą zasady kompleksowej współpracy przy realizacji badań klinicznych
 • Równolegle z umową ramową spółki zawarły zlecenie dotyczące przeprowadzenia badania klinicznego fazy1/2 w pierwotnie postępującej postaci stwardnienia rozsianego (PPMS)

Spółka PolTREG podpisała w dniu 24 października 2022 r. z Clinmark – międzynarodowym CRO (ang. Contract Research Organization), 5-letnią umowę ramową (Master Services Agreement) określającą ogólne zasady współpracy w zakresie realizacji przez Clinmark badań klinicznych na zlecenie PolTREG.

Równolegle z umową ramową spółki zawarły zlecenie dotyczące przeprowadzenia przez Clinmark badania klinicznego terapii komórkami TREGS u pacjentów z pierwotnie postępującą postacią stwardnienia rozsianego we wczesnym stadium choroby. Wynagrodzenie Clinmark z tytułu realizacji zlecenia na przeprowadzenie badania klinicznego, w tym zarządzania i monitorowania badania, wynosić będzie ok. 1,97 mln EUR netto, czyli ok. 9,45 mln zł. Badanie kliniczne w ramach zlecenia będzie prowadzone od października 2022 do czerwca 2026 r.

Podpisana z Clinmark umowa ramowa i zlecenie na pierwsze badanie stanowią ważny krok w rozwoju klinicznym naszych terapii opartych o komórki regulatorowe. Clinmark jest uznanym międzynarodowo podmiotem, który realizował badania dla globalnych koncernów farmaceutycznych i teraz wesprze nas swoim doświadczeniem. Uzgodniliśmy z Clinmark warunki zlecenia na przeprowadzenie pierwszego z serii zaplanowanych badań, czyli badania klinicznego fazy 1/2 w terapii pierwotnie postępującego stwardnienia rozsianego z udziałem pacjentów we wczesnym stadium choroby. W badaniu, w ramach terapii immunomodulującej, zastosowane zostaną odseparowane i namnożone limfocyty regulatorowe T, a jego celem jest ocena bezpieczeństwa i wczesnych oznak skuteczności terapii komórkami TREGS w początkowych stadiach stwardnienia rozsianego. Zgromadzone przez nas w dotychczasowym rozwoju dane przekonują nas, że nasza terapia może spowolnić, a nawet zatrzymać niszczenie osłonek mielinowych w mózgu i w ten sposób opóźnić postęp choroby mówi prof. dr hab. n. med. Piotr Trzonkowski, Prezes Zarządu, współzałożyciel i akcjonariusz PolTREG S.A. – Ostatnie tygodnie to dla nas bardzo intensywny czas i taka praca na podwyższonych obrotach będzie nam towarzyszyła przez kilka kolejnych kwartałów. Ukończyliśmy już lub właśnie finalizujemy większość dokumentacji niezbędnej do przeprowadzenia zaplanowanych 4 badań klinicznych, w tym protokoły badania i broszury badacza, a także realizujemy całe spektrum towarzyszących działań organizacyjnych – dodaje Piotr Trzonkowski.

Prof. Piotr Trzonkowski wystąpi 31 stycznia 2023 r. na konferencji EIC – EMA Info Day: Wsparcie regulacyjne dla rozwoju innowacyjnych leków i technologii

Z radością informujemy, że prof. Piotr Trzonkowski, Prezes Zarządu PolTREG S.A., będzie prelegentem na konferencji EIC – EMA Info Day jako jedyny przedstawiciel polskiej branży biotechnologicznej. Wydarzenie jest współorganizowane przez Europejską Radę ds. Innowacji (EIC) i Europejską Agencję Leków (EMA).

Prof. Piotr Trzonkowski wygłosi prezentację pt.: „The Parallel journeys from Academia to Enterprise & from ITF to Scientific Advice – Q&A” dzieląc się swoimi doświadczeniami zebranymi we współpracy PolTREG i EMA, w tym usługami Agencji, takimi jak wsparcie ITF, klasyfikacja terapii zaawansowanych EMA oraz certyfikacja i doradztwo naukowe.

Więcej informacji: https://eic.ec.europa.eu/events/eic-ema-info-day-regulatory-support-development-innovative-medicines-and-technologies-january-31-2023-01-31_en

Dzień informacyjny (EIC – EMA Info Day) zapewni przegląd zakresu wsparcia, do którego innowatorzy w sektorze farmaceutycznym mogą uzyskać dostęp w Europejskiej Agencji Leków (EMA) w celu optymalizacji ich programów rozwoju.

Artykuł w agencji informacyjnej Newseria o rozwijanych przez spółkę PolTREG terapiach komórkami TREG w leczeniu cukrzycy typu 1 i stwardnienia rozsianego

Projekty dotyczące terapii komórkami TREG w leczeniu cukrzycy typu 1 i stwardnienia rozsianego są w zaawansowanej fazie rozwoju i już niedługo wejdą w kluczowy etap, przybliżający je do szerokiego zastosowania u pacjentów. Dotychczas zgromadzony przez PolTREG na etapie badań przedklinicznych i klinicznych mocny pakiet danych oraz fakt, że terapia TREG jest już stosowana eksperymentalnie w ramach wyjątku szpitalnego, potwierdzają ogromny potencjał tej metody.

Więcej w artykule: https://biznes.newseria.pl/news/polska-spolka-stworzyla,p2088508261

PolTREG S.A. opublikował raport okresowy za pierwsze półrocze 2022 r. i przygotowuje się do kluczowych badań klinicznych

 • PolTREG jest w trakcie intensywnych prac przygotowawczych i w perspektywie kilku miesięcy planuje rozpocząć cztery badania kliniczne w leczeniu cukrzycy typu 1
  i stwardnienia rozsianego, stanowiące kluczowe etapy w rozwoju flagowych terapii Spółki.
 • W czerwcu br. Komitet Pediatryczny Europejskiej Agencji Leków pozytywnie zaopiniował i zaakceptował plan badań klinicznych spółki PolTREG w ramach terapii leczenia cukrzycy typu 1 u dzieci.
 • W maju br. Europejska Agencja Leków (EMA), w ramach procedury scientific advice dotyczącej obszaru CMC, potwierdziła przyjęty przez Spółkę sposób produkcji preparatu limfocytów T-regulatorowych przeznaczonego do leczenia pacjentów, u których zdiagnozowano cukrzycę typu 1.
 • PolTREG rozwija terapię komórkową opartą o limfocyty CAR-TREGS w kooperacji z firmą AZTherapies z Bostonu, 15 czerwca 2022 r. naukowcy Spółki potwierdzili pierwszą udaną produkcję komórek CARTREGS do leczenia chorób neurologicznych o podłożu zapalnym.
 • PolTREG prowadzi rozmowy z doradcami transakcyjnymi ze Stanów Zjednoczonych, którzy będą wspierać Spółkę w poszukiwaniu i wyborze potencjalnego partnera branżowego.
 • Spółka jest w dobrej sytuacji finansowej i posiada środki zapewniające finansowanie kolejnych kluczowych faz rozwoju – na koniec czerwca 2022 r. dysponowała blisko 103 mln zł środków pieniężnych oraz dodatkowo ponad 30 mln zł pochodzącymi
  z przyznanych i jeszcze niewykorzystanych grantów publicznych.
 • GUMed – partner PolTREGu w rozwoju terapii TREG – otrzymał patent na zastosowanie limfocytów T regulatorowych jako terapii w stwardnieniu rozsianym, PolTREG korzysta
  z tego patentu na zasadzie licencji wyłącznej.

PolTREG S.A., innowacyjna firma biotechnologiczna rozwijająca terapie z wykorzystaniem komórek T-regulatorowych (TREGS) w leczeniu cukrzycy typu 1 oraz stwardnienia rozsianego, opublikowała raport za 1H 2022 r., w którym wykazała 0,6 mln zł przychodów dotyczących udzielenia sublicencji Uniwersyteckiemu Centrum Klinicznemu na wytwarzanie preparatu limfocytów TREGS stosowanego w ramach wyjątków szpitalnych. Spółka posiadała na koniec czerwca 2022 r. środki finansowe w wysokości blisko 103 mln zł w postaci środków pieniężnych na bilansie, a dodatkowo Spółce zostały przyznane (i jeszcze nie wykorzystane) granty w kwocie ponad 30 mln zł do finansowania badań klinicznych i budowy centrum badawczo – rozwojowego Spółki.

Spółka PolTREG planuje w pierwszej kolejności rozpocząć badania kliniczne fazy I/II polegające na identyfikacji i leczeniu w okresie przedobjawowym osób obarczonych ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 1, a następnie dwa badania kliniczne fazy I/IIa w leczeniu stwardnienia rozsianego (w odmianach PPMS i RRMS). Badania w cukrzycy przedobjawowej i stwardnieniu rozsianym będą przeprowadzone w ośrodkach medycznych na terenie Polski. We wrześniu br. Spółka rozpocznie negocjacje z ośrodkami klinicznymi w dużych miastach, w których przeprowadzone będzie badanie cukrzycy przedobjawowej, a rozpoczęcie rekrutacji pacjentów do tego badania jest planowane na przełom 2022 i 2023 roku. Rekrutacja pacjentów do badania w stwardnieniu rozsianym jest planowane w pierwszym kwartale 2023 roku.

Na przyszły rok planowane jest także rozpoczęcie badania klinicznego fazy II/III w leczeniu pacjentów ze świeżo zdiagnozowaną cukrzycą typu 1. Rekrutacja pacjentów do największego badania – w cukrzycy objawowej, które będzie odbywało się w ośrodkach polskich
i zagranicznych, ma rozpocząć się w 2023 roku. Spółka będzie starała się również o pozyskanie finansowania z grantu na to badanie.

– Nasze projekty dotyczące terapii komórkami TREG w leczeniu cukrzycy typu 1 i stwardnienia rozsianego są w zaawansowanej fazie rozwoju i już niedługo wejdą w kluczowy etap, przybliżający je do szerokiego zastosowania u pacjentów. Dotychczas zgromadzony przez nas na etapie badań przedklinicznych i klinicznych mocny pakiet danych oraz fakt, że nasza terapia TREG jest już stosowana eksperymentalnie w ramach wyjątku szpitalnego, potwierdzają ogromny potencjał tej metody. Liczymy, że będziemy mogli zaoferować pacjentom realną opcję leczenia i pomoc w walce z chorobami stanowiącymi niezaspokojone potrzeby medyczne – mówi prof. dr hab. n. med. Piotr Trzonkowski, Prezes Zarządu, współzałożyciel i akcjonariusz PolTREG S.A.

Ostatnio spółka GentiBio z USA, która, podobnie jak PolTREG, pracuje nad rozwojem terapii chorób o podłożu autoimmunologicznym z wykorzystaniem komórek TREG, ogłosiła podpisanie umowy partneringowej z gigantem farmaceutycznym – Bristol Myers Squibb. Przedmiotem umowy jest wykorzystanie tych komórek w leczeniu nieswoistego zapalenia jelit. Z tytułu umowy Bristol Myers Squibb dokona na rzecz GentiBio płatności za realizację etapów rozwoju i działalności komercyjnej w wysokości do 1,9 mld USD oraz dodatkowe płatności royalties po uzyskaniu dopuszczenia rynkowego terapii przez organy regulacyjne.

– Transakcja, jaką zawarła spółka GentiBio, świadczy o tym, że technologia TREG i jej potencjał są doceniane przez największe firmy farmaceutyczne świata. Może też rozbudzić apetyty inwestycyjne innych firm farmaceutycznych i dużych funduszy biotechnologicznych na partnerstwo z innymi podmiotami zaawansowanymi w pracach nad tymi technologiami. PolTREG jest bardziej zaawansowany w rozwoju klinicznym oraz ma większe i bogatsze doświadczenia w pracy nad tymi komórkami, dlatego uważamy, że otwiera się szansa na pozyskanie przez nas istotnego globalnego partnera do dalszego rozwoju. Prowadzimy obecnie rozmowy z doradcami transakcyjnymi ze Stanów Zjednoczonych, którzy będą wspierać nas w procesie pozyskania partnera branżowego. Biorąc pod uwagę ostatnią transakcję GentiBio, mamy przekonanie, że jesteśmy w dobrym momencie rynkowym, który będzie sprzyjał zawarciu umowy partneringowej jeszcze przed uzyskaniem wyników kolejnych badań klinicznych – mówi Mariusz Jabłoński, Członek Zarządu PolTREG S.A.

PolTREG rozwija także terapię komórkową opartą o limfocyty CAR-TREGS w kooperacji z firmą AZTherapies z Bostonu. Terapia będzie testowana w badaniach klinicznych w schorzeniach neuroimmunologicznych takich jak stwardnienie zanikowe boczne i stwardnienie rozsiane.
W czerwcu br. naukowcy Spółki potwierdzili pierwszą udaną produkcję komórek CAR-TREGS do leczenia chorób neurologicznych o podłożu zapalnym. Obecnie PolTREG rozpoczął badania in vitro z użyciem komórek CAR-TREGS. W tym celu Spółka stworzyła model badania uzyskanych konstruktów i prowadzi obecnie proces wyboru wektora, który zostanie użyty w badaniach przedklinicznych i klinicznych.

PolTREG na zasadzie licencji wyłącznej ma prawo do korzystania z metody TREG, która jest objęta patentami zgłoszonymi i przyznanymi na rzecz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUM) oraz ma wyłączność na komercjalizację terapii powstałych na bazie tych patentów.

25 lipca br. Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej przyznał, zgłoszony przez Gdański Uniwersytet Medyczny, patent na metodę zastosowania limfocytów T regulatorowych jako leku
w leczeniu stwardnienia rozsianego. Czas trwania patentu wynosi 20 lat od daty dokonania zgłoszenia wynalazku w Urzędzie Patentowym.

Naukowcy z Poltreg S.A. raportują pierwszą udaną produkcję komórek CARTREGS do leczenia chorób neurologicznych o podłożu zapalnym.

Film poklatkowy (skrót 13-godzinnego procesu) pokazuje model terapii in vitro z użyciem CARTREGS wytworzonych w laboratorium Poltreg. Duża komórka na środku pola widzenia to zmodyfikowana genetycznie linia wykazująca ekspresję białek gleju centralnego układu nerwowego. W kohodowli jest ona rozpoznawana przez wytworzone limfocyty CARTREGS (małe zielone komórki) z wklonowanym receptorem CAR rozpoznającym białka gleju. Limfocyty CARTREGS przyłączają się do powierzchni komórki glejowej i aktywnie chronią ją przed atakiem autoimmunologicznym.

Poltreg S.A. rozwija terapię komórkową opartą o limfocyty CARTREGS w kooperacji z firmą AZTherapies z Bostonu. Terapia będzie testowana w badaniach klinicznych w schorzeniach neuroimmunologicznych takich jak stwardnienie zanikowe boczne (ALS) i stwardnienie rozsiane (MS). CARTREGS to limfocyty T regulatorowe modyfikowane genetycznie poprzez wklonowanie receptora chimerycznego rozpoznającego białka komórek glejowych. Ekspresja tego receptora pozwala CARTREGS rozpoznawać glej mózgu i rdzenia kręgowego i wytwarzać funkcjonalną barierę chroniącą centralny układ nerwowy przez atakiem limfocytów autoagresywnych. W ten sposób możliwe jest spowolnienie lub nawet zatrzymanie postępu chorób neurologicznych o zapalnym tle.

Szczegóły technologii zostaną zaprezentowane podczas konferencji ‘Therapeutic Tolerance Lessons Learned’ organizowanej przez Uniwersytet Newcastle, Newcastle upon Tyne, Wielka Brytania w dniach 28.06-01.07.2022 (https://www.therapeutictolerance.com/home)

Film wykonany przez Magdalenę Piotrowską, Mateusza Gliwińskiego, Aurelię Schweda i Dorotę Iwaszkiewicz-Grześ.

Komitet Pediatryczny Europejskiej Agencji Leków pozytywnie zaopiniował i zaakceptował plan badań klinicznych spółki PolTREG w ramach terapii leczenia cukrzycy typu 1 u dzieci

 • Akceptacja planu badań pediatrycznych (ang. Paediatric Investigation Plan, PIP) przez Komitet Pediatryczny (PDCO) Europejskiej Agencji Leków (ang. European Medicine Agency, EMA) jest niezbędna w procedurze wprowadzenia nowych leków do obrotu na terenie UE (ang. Marketing Authorization)
 • Ukończenie z sukcesem procedury oceny planu badań pediatrycznych może otworzyć drogę do osiągnięcia dodatkowej wyłączności rynkowej dla stosowanej terapii
 • Pozytywna opinia PDCO stanowi dla Spółki istotny regulacyjny kamień milowy w procesie rozwoju i dopuszczenia do obrotu terapii leczenia cukrzycy typu 1 u dzieci

„Jest to kolejny istotny krok zbliżający nas do rozpoczęcia kluczowych etapów badań klinicznych. Zamierzamy kontynuować naszą bliską współpracę z organami regulacyjnymi, aby jak najszybciej wprowadzić naszą terapię na rynek europejski. Pozytywna ocena naszego planu badań oznacza, że przedstawione wyniki w ramach prowadzonych przez Spółkę prac badawczo-rozwojowych są satysfakcjonujące dla EMA, a plan kolejnych badań klinicznych w terapii leczenia cukrzycy typu 1 u dzieci jest właściwy i jego realizacja w przypadku uzyskania pozytywnych wyników doprowadzi do uzyskania zgody na dopuszczenie terapii do obrotu w ramach procedury centralnej na terenie Unii Europejskiej. Chciałbym też zauważyć, że w czwartym kwartale tego roku mamy zaplanowane spotkanie pre-IND meeting z amerykańską agencją FDA, gdzie również będziemy konsultować plan pediatryczny.” – mówi prof. dr hab. n. med. Piotr Trzonkowski, prezes zarządu, współzałożyciel i akcjonariusz PolTREG S.A.

PolTREG otrzymał od Europejskiej Agencji Leków (EMA) w ramach procedury scientific advice odpowiedź dot. produkcji limfocytów T-regulatorowych przeznaczonych do leczenia cukrzycy typu 1

PolTREG S.A., innowacyjna firma biotechnologiczna rozwijająca terapie z wykorzystaniem komórek T-regulatorowych (TREGS) w leczeniu cukrzycy typu 1 oraz stwardnienia rozsianego, osiągnął kolejny istotny krok zbliżający Spółkę do rozpoczęcia kluczowych etapów badań klinicznych.

Spółka otrzymała w dniu 20 maja 2022 r. pozytywną odpowiedź (w ramach procedury scientific advice) z Europejskiej Agencji Leków odnośnie do przyjętego przez Spółkę sposobu produkcji preparatu limfocytów T-regulatorowych przeznaczonego do leczenia pacjentów, u których zdiagnozowano cukrzycę typu 1.

„Jesteśmy bardzo zadowoleni, że EMA potwierdziła nasze podejście do sposobu produkcji naszego preparatu, akceptując wykorzystywane przez nas sposoby produkcji i kontroli jakości. EMA udzieliła nam także dodatkowych wskazówek naukowych w zakresie niezbędnych badań i rozwoju produktu w kontekście zaplanowanych badań klinicznych (dotyczących cukrzycy typu 1) z preparatem oraz ubiegania się o dopuszczenie terapii do obrotu w ramach procedury centralnej na terenie Unii Europejskiej (Marketing Authorisation). Pozytywne odpowiedzi od EMA pozwalają nam rozpocząć planowane badania kliniczne w cukrzycy typu I i stwardnieniu rozsianym. Są one zaplanowane jako wieloośrodkowe badania kliniczne angażujące wiodące ośrodki kliniczne. Otrzymane od EMA odpowiedzi w ramach scientific advice potwierdzają przyjętą przez nas konstrukcję badań i podejście do wytwarzania preparatów do tych badań, a tym samym stanowią istotny czynnik w zarządzaniu ryzykiem nieuzyskania rejestracji i niedopuszczenia leku do obrotu” – mówi Mariusz Jabłoński, Członek Zarządu PolTREG S.A.

Planowane obecnie przez PolTREG badania kliniczne będą miały charakter wieloośrodkowy. Spółka planuje stworzenie w ośrodkach, z którymi współpracuje, kompetencji do pełnej obsługi pacjenta w ramach proponowanego leczenia. Dla pacjentów podczas badań, ale także po rejestracji preparatu, oznaczać to będzie pełną obsługę w miejscu, w którym są leczeni bez potrzeby podróżowania do siedziby spółki do Gdańska. Pacjent będzie się zgłaszał do swojego lekarza, na miejscu wykonywane będą wszystkie badania i pobranie krwi, a po wyprodukowaniu preparat Tregs będzie przywożony do miejsca leczenia pacjenta, gdzie będzie podawany. Oznacza to znacznie większy komfort dla chorych i leczących ich lekarzy. Dla spółki jest to także istotne, ponieważ pozwoli dotrzeć z terapią do większego grona pacjentów. Dotyczy to zarówno rozpoczynanych w tej chwili badań klinicznych, jak i rutynowego oferowania tej terapii w przyszłości po uzyskaniu dopuszczenia do obrotu na terenie Unii Europejskiej.

Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej udzielił na rzecz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUM) patentu na wynalazek pt. „Zastosowanie limfocytów T regulatorowych jako leku w leczeniu stwardnienia rozsianego”.

PolTREG na zasadzie licencji wyłącznej (na podstawie umowy licencyjnej zawartej z GUM z czerwca 2015 r.) korzysta z Metody TREG objętej patentami udzielonym na rzecz GUM oraz zgłoszeniami patentowymi dokonanymi przez GUM.

Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej uznała publikację naukowców z firmy PolTREG za jedną z 30 najważniejszych osiągnieć badawczych polskich naukowców w światowej nauce w ciągu ostatnich 30 lat.

Publikacja dotycząca terapii komórkowej z użyciem limfocytów T regulatorowych autorstwa naukowców z PolTREG: Piotra Trzonkowskiego, Marii Bieniaszewskiej, Jolanty Juścińskiej, Anity Dobyszuk, Adama Krzystyniaka, Natalii Marek, Jolanty Myśliwskiej i Andrzeja Hellmanna „First-in-man clinical results of the treatment of patients with graft versus host disease with human ex vivo expanded CD4+CD25+CD127- T regulatory cells.” Clin Immunol. 2009 Oct;133(1):22-6 została uznana przez Fundację na Rzecz Nauki Polskiej za jedną z 30 najważniejszych osiągnięć badawczych dokonanych przez polskich uczonych w światowej nauce w ciągu ostatnich 30 lat.

Wszystkie 30 osiągnięć opisane zostały w książce „Sięgając po niezbadane”, która została przygotowana z okazji 30-lecia Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. We wtorek 12.04 w Warszawie miała miejsce premierowa prezentacja publikacji. W książce znajdują się teksty na temat badań z zakresu m.in. fizyki, biotechnologii, immunologii, astrologii, chemii, matematyki, ochrony środowiska, onkologii, psychologii, demografii, archeologii oraz historii. Wszystkie opisane odkrycia zostały dokonane przez naukowców afiliowanych przez polskie instytucje naukowe.

Więcej:

LINK do elektronicznej wersji książki: Patrycja Dołowy, Karolina Głowacka, Anna Mateja „Sięgając po niezbadane”: https://www.fnp.org.pl/assets/Siegajac_srodek.pdf

https://www.fnp.org.pl/premiera-ksiazki-siegajac-po-niezbadane-z-okazji-30-lecia-fnp/

https://www.youtube.com/watch?v=YJBZuhc8Fns&t=1048s

Start upy w branży biotech. Jak to zrobić w Polsce? Spotkanie online z prof. Piotrem Trzonkowskim na Akademii Leona Koźmińskiego

Chcesz dowiedzieć się jak z sukcesem rozwinąć firmę biotechnologiczną od pomysłu do pozyskania finansowania i wejścia na Giełdę.

Zapraszamy 24 marca o godz. 18.00 do udziału w spotkaniu online z prof. Piotrem Trzonkowskim w ramach cyklu „Zarządzanie w ochronie zdrowia na szóstkę! organizowanego przez Akademię Leona Koźmińskiego.

Link do wydarzenia: tutaj

Prof. Piotr Trzonkowski był gościem audycji “Wieczór odkrywców” w Programie I Polskiego Radia

Jednym z najważniejszych osiągnięć naukowych polskich badaczy ostatnich lat są wyniki badań nad limfocytami T regulatorowymi – Treg – i ich pionierskie zastosowanie w terapii komórkowej groźnych autoimmunologicznych chorób, m.in. cukrzycy typu 1. – Podając komórki regulatorowe, jesteśmy w stanie opóźniać jej rozwój – mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Piotr Trzonkowski.

Zapis audycji do posłuchania na stronie: https://www.polskieradio.pl/7/5098/Artykul/2903115

Naukowcy z PolTREG publikują w Nature Communications artykuł o interakcji komórek mezenchymalnych z limfocytami TREGS

W dniu 14 lutego 2022 r. na łamach prestiżowego Nature Communications ukazał się artykuł “Mesenchymal stem cells transfer mitochondria to allogeneic Tregs in an HLA-dependent manner improving their immunosuppressive activity”.

Autorami pracy są między innymi naukowcy z PolTREG S.A we współpracy z Uniwersytetem Gdańskim i Gdańskim Uniwersytetem Medycznym.

Praca dotyczy interakcji komórek mezenchymalnych z limfocytami TREGS. Naukowcy opisali zjawisko „pożyczania” przez komórki mezynchymalne mitochondriów limfocytom TREGS, co znacznie zwiększa aktywność tych ostatnich i może być użyte w terapii. Wykorzystanie zjawiska jest też przedmiotem zgłoszeń patentowych, których współwłaścicielem jest PolTREG S.A.

Link do artykułu (dostęp bezpłatny): https://www.nature.com/articles/s41467-022-28338-0

PolTREG otrzyma z NCBR 9,3 mln zł dofinansowania na rozwój terapii TREGS w stwardnieniu rozsianym

PolTREG S.A. zawarł z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) umowę o dofinansowanie projektu: „Bezpieczna dla pacjenta komórkowa terapia stwardnienia rozsianego w oparciu o namnożone sztucznie limfocyty regulatorowe CD4+CD25+CD127-”.

Grant z NCBR w kwocie 9,3 mln zł przeznaczony zostanie na dofinansowanie badania klinicznego w stwardnieniu rozsianym. Celem badania jest potwierdzenie skuteczności, bezpieczeństwa oraz optymalnego dawkowania innowacyjnej terapii immunosupresyjnej/immunomodulacyjnej stwardnienia rozsianego (w postaci rzutowo-remisyjnej – RRMS i pierwotnie postępującej – PPMS) z użyciem wyizolowanych i sztucznie namnożonych limfocytów T-regulatorowych (TREGS). Całkowity koszt realizacji projektu wynosi 15,6 mln zł.

DM BOŚ rekomenduje “kupuj” dla spółki PolTREG

Raport został wydany 12 grudnia 2021 r. Analitycy DM BOŚ rozpoczęli wydawanie rekomendacji dla spółki PolTREG od zalecenia “kupuj” z ceną docelową 133,1 zł.

Źródło: https://biznes.pap.pl/pl/news/pap/info/3208876,dm-bos-rozpoczal-wydawanie-rekomendacji-dla-spolki-poltreg-od-zalecenia–kupuj-

Ipopema Securities rekomenduje “kupuj” PolTREG

Analitycy Ipopema Securities, w raporcie z 6 grudnia 2021 r., rozpoczęli wydawanie rekomendacji dla biotechnologicznej spółki PolTREG S.A. od zalecenia “kupuj”, wyceniając jedną akcję spółki na 155 zł.

“Wyceniamy PolTREG wykorzystując metodę rNPV, z której otrzymujemy wycenę na poziomie 155 zł/akcję. Projekt Treg 2.0 i współpraca z AZTherapies (umowa o współpracy podpisana już po IPO) stanowią potencjał do podniesienia naszej wyceny, gdyż w prognozach uwzględniamy pewne koszty związane z tymi projektami, lecz nie uwzględniamy ich komercjalizacji” – napisali w raporcie analitycy.

Zaproszenie do złożenia oferty w postępowaniu na wybór firmy audytorskiej do przeprowadzenia czynności rewizji finansowej sprawozdań finansowych PolTREG S.A. z siedzibą w Gdańsku za lata 2021 – 2022

Przedmiotem zapytania jest przeprowadzenie przez firmę audytorską czynności rewizji finansowej obejmujących:

 • badanie sprawozdania finansowego Spółki za okres od 1 stycznia 2021 roku do 31 grudnia 2021 roku sporządzonego zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (wraz z przeprowadzeniem oceny sprawozdania o wynagrodzeniach w oparciu o KSUA 3000, zgodnie z art. 90g. ust. 10 Ustawy o ofercie publicznej i przedłożenie Raportu Atestacyjnego);
 • przegląd śródrocznego skróconego sprawozdania finansowego Spółki za okres od 1 stycznia 2022 roku do 30 czerwca 2022 roku sporządzonego zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej;
 • badanie sprawozdania finansowego Spółki za okres od 1 stycznia 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku sporządzonego zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej (wraz z przeprowadzeniem oceny sprawozdania o wynagrodzeniach w oparciu o KSUA 3000, zgodnie z art. 90g. ust. 10 Ustawy o ofercie publicznej i przedłożenie Raportu Atestacyjnego).

Oferty prosimy składać drogą elektroniczną do dnia 15 grudnia 2021 roku na adres a.pres@poltreg.tech

Prof. Piotr Trzonkowski – współzałożyciel i prezes zarządu PolTREG S.A. został laureatem pierwszej edycji Plebiscytu „Leaders of the Future”

Magazyn „Forbes” wspólnie z Range Roverem wyróżnił wizjonerów i liderów przyszłości. Spośród 140 nominowanych kandydatów Kapituła Plebiscytu wyłoniła 10 liderów z różnych dziedzin życia, którzy są ekspertami w swoich dziedzinach oraz wizjonerami, którzy kreują przyszłość.
Prof. Trzonkowski został doceniony za rozwój terapii z zastosowaniem komórek T-regulatorowych (TREGS) w leczeniu chorób autoimmunologicznych, szczególnie cukrzycy typu 1 i stwardnienia rozsianego.
– W organizmie człowieka TREG-i nadzorują pracę układu odpornościowego. Dzieci chore na cukrzycę typu 1 mają ich za mało. My jako pierwsi na świecie opracowaliśmy metodę skutecznego ich namnażania – mówił „Forbesowi” prof. Trzonkowski.
Link do artykułu w magazynie Forbes o laureatach Plebiscytu „Leaders of the Future”: https://www.forbes.pl/przywodztwo/oto-laureaci-pierwszej-edycji-plebiscytu-leaders-of-the-future/hxy1ycp

Debiut PolTREG S.A. na GPW w Warszawie

Spółka PolTREG zadebiutuje 23 listopada o godz. 9.00 na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uroczystość debiutu spółki PolTREG będzie transmitowana: https://www.youtube.com/watch?v=3ZOAnlE9UWw

PolTREG S.A. podpisał z amerykańską firmą AZTherapies Inc. z Bostonu (AZT) umowę dotyczącą rozwoju i komercjalizacji terapii opartych na komórkach CAR-Treg w leczeniu chorób neurologicznych o podłożu autoimmunologicznym.

 • PolTREG dzięki współpracy z AZTherapies poszerzy pipeline projektów, przyspieszy rozwój technologii i ma szanse na pozycję światowego lidera w dynamicznie rozwijającym się i wysoko wycenionym przez rynek segmencie CAR-Treg.
 • AZT udziela PolTREGowi wyłącznej licencji na komercjalizację terapii CAR-Treg w zastosowaniu terapeutycznym i profilaktycznym całym świecie oraz licencji na rozwijanie, wytwarzanie oraz używanie terapii CAR-Treg w celu przeprowadzenia badań klinicznych.
 • PolTREG planuje w I połowie 2023 roku rozpoczęcie badania klinicznego fazy I/II terapii CAR-Treg w leczeniu jednej z chorób neurologicznych o podłożu autoimmunologicznym (np. stwardnienie zanikowe boczne). Zakończenie badania fazy I/II w obszarze terapii CAR-Treg jest przewidziane na 2025 rok. Potencjał rynku terapii CAR-Treg w leczeniu stwardnienia zanikowego bocznego wynosi ok. 12 mld USD.

Gościem podcastu Pulsu Biznesu p.t. „Biznesowe sposoby na cukrzycę” był prof. Piotr Trzonkowski

Prof. Piotr Trzonkowski, współtwórca i prezes zarządu PolTREG S.A. rozmawiał z red. Marcelem Zatońskim z Pulsu Biznesu o epidemii cukrzycy wśród dzieci i nadziejach na jej powstrzymanie. Do posłuchania podcast na stronie Pulsu Biznesu: https://www.pb.pl/finansowanie-walki-z-cukrzyca-1133131

PolTREG przydzielił inwestorom akcje serii M. Stopa redukcji zapisów w transzy Inwestorów Indywidualnych wyniosła ponad 24%

W dniu 8 listopada 2021 r. Zarząd PolTREG S.A. dokonał przydziału 1.332.414 Nowych Akcji serii M oferowanych w Ofercie Publicznej.
W ramach Oferty przydzielona została maksymalna liczba Nowych Akcji, przy czym:

 • 1.486 Inwestorom Indywidualnym przydzielono 266.482 Nowe Akcje, a średnia stopa redukcji zapisów Inwestorów Indywidualnych wyniosła 24,218%,
 • 26 Inwestorom Instytucjonalnym przydzielono 1.065.932 Nowe Akcje. Liczba Nowych Akcji oferowanych Inwestorom Instytucjonalnym była równa liczbie Nowych Akcji, na które Inwestorzy Instytucjonalni złożyli zapisy, nie dokonywano redukcji zapisów.

PolTREG członkiem Polskiego Związku Innowacyjnych Firm Biotechnologii Medycznej “BioInMed”

Polski Związek Innowacyjnych Firm Biotechnologii Medycznej “BioInMed” został powołany do życia przez 11 firm tj. Ardigen SA, Captor Therapeutics SA, Celon Pharma SA, ExploRNA Therapeutics SA, OncoArendi Therapeutics SA, Polski Bank Komórek Macierzystych SA, PolTREG SA, Pure Biologics SA, Ryvu Therapeutics SA, Selvita SA oraz WPD Pharmaceuticals Sp. z o.o.

Związek powstał po to, aby we współpracy ze wszystkimi interesariuszami i administracją publiczną budować ekosystem, który pozwoli uczynić z biotechnologii medycznej wizytówkę polskiej innowacji, a przyszłościowo również być może siłę napędową gospodarki.

Więcej informacji: http://www.bioinmed.pl/

Cena akcji w IPO PolTREG S.A. została ustalona na 75 zł. Całkowita wartość oferty publicznej PolTREG S.A., wyniesie blisko 100 mln zł brutto, inwestorzy obejmą wszystkie akcje nowej emisji.

Zarząd PolTREG S.A. w porozumieniu z Prowadzącym Księgę Popytu oraz Współprowadzącym Księgę Popytu ustalił, że:

 • ostateczna Cena Akcji Oferowanych, to jest Nowych Akcji, wynosi 75 zł za każdą Akcję Oferowaną;
 • ostateczna liczba Akcji Oferowanych (wyłącznie Akcji Nowych) wynosi 1.332.414 akcji;
 • inwestorom indywidualnym zaoferowanych zostanie 266.482 akcji (wyłącznie Nowe Akcje);
 • inwestorom instytucjonalnym zaoferowanych zostanie 1.065.932 akcji (wyłącznie Nowe Akcje).

Inwestorzy instytucjonalni będą zapisywać się na Akcje Oferowane od 27 do 29 października br. Przydział Akcji Oferowanych planowany jest na 2 listopada br. Debiut PolTREG S.A. na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. planowany jest na ok. 23 listopada br.

Webinar z zarządem spółki PolTREG

Zapis webinaru z zarządem spółki PolTREG, który odbył się 21 października br., na temat oferty publicznej akcji IPO jest dostępny na kanale YouTube.

PolTREG ustalił cenę maksymalną w ofercie publicznej akcji na 105 zł za akcję.

Cena maksymalna na potrzeby składania zapisów przez inwestorów indywidualnych została ustalona na 105 zł za każdą Akcję Serii M.
Suplement z ceną maksymalną został opublikowany w dniu 18 października na stronie internetowej https://poltreg.com/oferta-publiczna/

Inwestorzy indywidualni będą zapisywać się na Akcje Oferowane (wyłącznie Akcje Serii M) od 19 do 25 października 2021 r.
Zapisy na akcje od inwestorów indywidualnych przyjmowane są w Domach Maklerskich:

 • IPOPEMA Securities S.A.
 • mBank S.A.
 • Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Szczegółowa lista Punktów Obsługi Klienta Domów Maklerskich przyjmujących zapisy jest opublikowana na stronie internetowej https://poltreg.com/oferta-publiczna/

Inwestorzy instytucjonalni będą zapisywać się na Akcje Oferowane od 27 do 29 października br. Budowa Księgi Popytu będzie prowadzona od 19 do 26 października 2021 r.

Zaproszenie na spotkanie online dla inwestorów – Oferta Publiczna Akcji (IPO) spółki PolTREG

W czwartek, 21 października 2021 roku o godz. 11:00 zapraszamy na spotkanie online, w którym udział weźmie zarząd spółki:

 • prof. dr. hab. n. med. Piotr Trzonkowski: Prezes Zarządu, Współzałożyciel i Akcjonariusz PolTREG S.A.,
 • Kamilla Bok: Członek Zarządu PolTREG S.A.,
 • Mariusz Jabłoński: Członek Zarządu PolTREG S.A.

Podczas spotkania zostaną omówione szczegóły oferty publicznej akcji oraz plany debiutu na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych. Inwestorzy będą mogli zadawać pytania podczas spotkania.

Aby wziąć udział w spotkaniu wymagana jest wcześniejsza, bezpłatna rejestracja:

PolTREG w drodze na GPW – wywiad w Parkiet TV

W poniedziałek (18.10) gościem programu w Parkiet TV był prof. Piotr Trzonkowski – prezes zarządu spółki PolTREG S.A., który rozmawiał red. Przemysławem Tychmanowiczem o IPO spółki, celach publicznej emisji akcji oraz przełomowych badaniach klinicznych innowacyjnej terapii z zastosowaniem komórek T-regulatorowych (TREGS) w leczeniu chorób autoimmunologicznych, które rozwija PolTREG.

PolTREG S.A. rozpoczyna pierwszą ofertę publiczną akcji

PolTREG S.A. – spółka biotechnologiczna rozwijająca na etapie klinicznym innowacyjną generację terapii z zastosowaniem komórek T-regulatorowych (TREGS) w leczeniu chorób autoimmunologicznych, rozpoczyna Pierwszą Ofertę Publiczną (IPO).

14 października 2021 r. Spółka opublikowała prospekt sporządzony w związku z ofertą publiczną akcji Spółki oraz ubieganiem się o dopuszczenie i wprowadzenie akcji Spółki do obrotu na rynku regulowanym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. („Oferta”). Prospekt jest dostępny na stronie internetowej Spółki https://poltreg.com/ w zakładce Oferta Publiczna.

–       W ramach Oferty Spółka oferuje nie więcej niż 1.332.414 Akcji Serii M (Nowe Akcje). Jednocześnie przedmiotem Oferty jest nie więcej niż 335.407 istniejących akcji Spółki (Akcje Sprzedawane). Akcje Sprzedawane są oferowane wyłącznie przez niektórych akcjonariuszy Spółki („Oferujący”). Łącznie Nowe Akcje i Akcje Sprzedawane określone są jako Akcje Oferowane.

–       Jeżeli wszystkie Nowe Akcje zostaną przydzielone i Oferujący sprzedadzą wszystkie Akcje Sprzedawane, to po przeprowadzeniu Oferty Akcje Oferowane stanowić będą 35,76% kapitału zakładowego Spółki i będą uprawniać do 32,38% łącznej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu.

–       PolTREG zamierza pozyskać z emisji Nowych Akcji około 130 mln zł (brutto), które zostaną przeznaczone na finansowanie kluczowych celów strategicznych Spółki, m.in. badań klinicznych terapii komórkowych w leczeniu cukrzycy typu 1 i stwardnienia rozsianego oraz rozwój platformy Treg 2.0 (antygenowo specyficzne Tregi oraz CAR-TREGs – rozwijane wspólnie z AZTherapies, jednym ze światowych liderów w tym obszarze), a także na finansowanie budowy własnego centrum badawczo-rozwojowego i nowego laboratorium produkcyjnego przeznaczonego do komercyjnej produkcji preparatów TREGS w Gdańsku. Pula środków z IPO zapewni finansowanie planów Spółki do I kwartału 2025 r., a biorąc pod uwagę fakt, że celem Spółki jest podpisanie umowy partneringowej do końca 2024 r., zapewni ciągłość płynnościową.

–       Oferta publiczna skierowana jest do inwestorów indywidualnych i inwestorów instytucjonalnych. Zakłada się, że: inwestorom indywidualnym zostanie przydzielone 10-20% wszystkich Akcji Oferowanych, przy czym inwestorom indywidualnym będą przydzielane wyłącznie Nowe Akcje. Inwestorom instytucjonalnym mogą być przydzielane Nowe Akcje lub Akcje Sprzedawane.

–        Inwestorzy indywidualni będą zapisywać się na Akcje Oferowane (wyłącznie Nowej Emisji) od 19 do 25 października 2021 r. Inwestorzy instytucjonalni będą zapisywać się na Akcje Oferowane od 27 do 29 października br. Budowa Księgi Popytu będzie prowadzona od 19 do 26 października 2021 r. Debiut Spółki na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. planowany jest na ok. 23 listopada br.

PolTREG S.A. potwierdza plany IPO

Spółka zamierza przeprowadzić ofertę publiczną i wprowadzić akcje do obrotu na rynku regulowanym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie

PolTREG S.A. – spółka biotechnologiczna rozwijająca na etapie klinicznym innowacyjną generację terapii z zastosowaniem komórek T-regulatorowych (TREGS) w leczeniu chorób autoimmunologicznych, jest na ostatnim etapie przed rozpoczęciem oferty publicznej akcji Spółki. Ostateczna decyzja o przeprowadzeniu oferty będzie zależała od warunków rynkowych. Szczegóły na temat oferty zostaną opublikowane w prospekcie po jego zatwierdzeniu przez Komisję Nadzoru Finansowego.

 • PolTREG jest najbardziej zaawansowana w pracach nad terapiami komórkowymi TREGS na świecie (szansa na terapię first-in-class w cukrzycy typu 1 oraz przełomowe terapie w stwardnieniu rozsianym) – badania kliniczne fazy I/II w cukrzycy typu 1 oraz fazy I w rzutowo-remisyjnej postaci stwardnienia rozsianego zakończyły się bardzo obiecującymi wynikami potwierdzającymi bezpieczeństwo i skuteczność terapii komórkami TREGS.
 • Spółka jest po procedurze Scientific Advice z Europejską Agencją Leków (EMA) i obecnie wraz z renomowanym CRO Parexel przygotowuje badanie fazy II/III
  w leczeniu pacjentów ze świeżo zdiagnozowaną cukrzycą typu 1. Badanie rozpocznie się w 2022 roku.
 • Drugim, równolegle prowadzonym badaniem w cukrzycy typu 1 będzie badanie fazy I/II polegające na identyfikacji i leczeniu w okresie przedobjawowym osób obarczonych ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 1.
 • Kolejnym badaniem klinicznym prowadzonym przez PolTREG będzie badanie fazy I/IIa w leczeniu pacjentów ze stwardnieniem rozsianym, które rozpocznie się w 2022 roku.
 • W połowie 2024 r., po uzyskaniu wyników śródokresowych z badań klinicznych, Spółka zamierza rozpocząć proces pozyskiwania partnera branżowego do kontynuacji badań klinicznych i komercjalizacji projektów zarówno w obszarze cukrzycy, jak i stwardnienia rozsianego.
 • Dalszy potencjał wzrostu Spółki stanowić mają nowe generacje Tregów (Treg 2.0 – antygenowo specyficzne Tregi, CAR-Tregs) i nowe obszary terapeutyczne (IBD – nieswoiste zapalenie jelit, RZS – reumatoidalne zapalenie stawów i inne).
 • Spółka zamierza pozyskać ponad 130 mln zł brutto z oferty i przeznaczyć wpływy m.in. na kontynuację zaawansowanych badań klinicznych oraz budowę własnego centrum badawczo-rozwojowego i nowego laboratorium produkcyjnego przeznaczonego do komercyjnej produkcji preparatów TREGS w Gdańsku.

Najnowsze publikacje w mediach o spółce PolTREG

W najnowszym numerze Forbes Polska, prof. Piotr Trzonkowski – współtwórca metody TREG oraz założyciel i Prezes Zarządu, akcjonariusz spółki PolTREG S.A. oraz Mariusz Jabłoński – Członek Zarządu PolTREG S.A. opowiadają o przełomowej terapii z wykorzystaniem komórek T-regulatorowych (TREGS), która celuje w niezaspokojone potrzeby medyczne w obszarze autoimmunologii – m.in. leczenia cukrzycy typu 1 oraz stwardnienia rozsianego. PolTREG S.A. przygotowuje się do IPO i debiutu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, który planowany jest w czwartym kwartale tego roku.

Link do artykułu: https://www.forbes.pl/biznes/start-up-poltreg-ma-szanse-zmienic-zycie-milionow-przewlekle-chorych-pacjentow/r2ykhek

Puls Biznesu opublikował artykuł pt. „ PolTREG idzie po miliony” o planach debiutu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (IPO) spółki PolTREG.

Link do artykułu: https://www.pb.pl/poltreg-idzie-po-miliony-1128614?fbclid=IwAR25Cd1HJQzgWpF9aYsCvQLm6fZEjqg19KsrV6k-5m9JwwX9V58qRc6dG2E

Jesień 2021 – gdzie będziemy

Jesienią 2021 Poltreg będzie prezentował wyniki swoich prac podczas kilku istotnych konferencji naukowych:

 1. 25-26 Październik 2021 – 3 Kongres Zdrowie Polaków.

więcej: http://kongres-zdrowiepolakow.pl/

 1. 08-10 Listopad 2021 – VIII Kongres EUROBIOTECH, Kraków

więcej: https://www.eurobiotech.krakow.pl/gb/

 1. 25-26 Listopad 2021 – XV Kongres Immunologii Katalońskiego Towarzystwa Immunologii, Barcelona (wydarzenie online)

więcej:

Facebook:  https://www.facebook.com/SCImmunologia

web:   http://www.sci.cat; https://www.academia.cat/files/425-19089-DOCUMENT/PostercongrsSCI2021.pdf

Wrzesień 2021 – VI Europejski Kongres Immunologii

W dniach 01 – 04 września 2021 prof. Piotr Trzonkowski brał udział w VI Europejskim Kongresie Immunologii – Belgrad/Istambuł (wydarzenie online). Profesor wystąpił z prezentacją „From bench to bedside – Clinical therapy with T regulatory cells”.

więcej: https://eci2021.org/

Wrzesień 2021 -Patent w Stanach Zjednoczonych

We wrześniu Urząd Patentowy USA poinformował o przyznaniu w dniu 27 lipca 2021 r.  założycielom PolTREG S.A. patentu pt. „Sposób namnażania in vitro limfocytów T regulatorowych CD4+FoxP3+” (patent nr US 11,072,779). Spółka posiada wyłączną licencję do praw do patentu.

Na zdjęciu lider zespołu Prof. Natalia Marek Trzonkowska z patentem.

Więcej: https://www.nature.com/articles/s41598-017-10151-1

LIPIEC 2021 – PolTREG S.A. złożył Prospekt w Komisji Nadzoru Finansowego

PolTREG S.A. realizuje obecnie na różnym etapie zaawansowania klinicznego projekty badawczo-rozwojowe (terapie cukrzycy typu 1 u dzieci oraz stwardnienia rozsianego) z zastosowaniem komórek T-regulatorowych (TREGS). Strategia Spółki zakłada rozwój platformy do terapii opartych na zastosowaniu TREGS w leczeniu chorób autoimmunologicznych i osiągnięciu pozycji jednego z liderów takich terapii na świecie.

Spółka złożyła pod koniec czerwca w Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) prospekt w związku z zamiarem przeprowadzenia pierwszej oferty publicznej akcji (IPO) i dopuszczenia oraz wprowadzenia akcji do obrotu na rynku regulowanym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. (GPW).

PolTREG planuje debiut na giełdzie w czwartym kwartale 2021 roku. Środki, które Spółka zamierza pozyskać z oferty publicznej zostaną przeznaczone na finansowanie obecnych projektów badawczo-rozwojowych związanych z kolejnymi etapami badań klinicznych nad terapią leczenia cukrzycy typu 1 u dzieci oraz terapią stwardnienia rozsianego.

MARZEC 2021

Doktor Mateusz Gliwiński otrzymał nagrodę ZŁOTY OTIS 2021 w kategorii „debiuty naukowe” za udowodnienie w pracy doktorskiej roli proinsuliny jako dominującego autoantygenu w rozwoju cukrzycy typu 1 oraz stworzeniu podstaw nowej terapii komórkowej opartej o ten autoantygen. Promotorami pracy byli Pani dr inż. Dorota Iwaszkiewicz-Grześ i prof. Piotr Trzonkowski. Praca powstała dzięki grantom Narodowego Centrum Badań i Rozwoju LIDER/160/L-6/14/NCBR/2015, STRATEGMED1/233368/1/NCBR/2014 dla GUMed oraz POIR.01.01.01-00-0769/15-03 dla Poltreg SA. Wręczenie nagród odbędzie się w kwietniu 2021.

Nagrody Zaufania ZŁOTY OTIS to środowiskowe wyróżnienia przyznawane od kilkunastu lat za szczególne osiągniecia w zakresie medycyny przez pismo medyczne Świat Lekarza. Laureatów wybiera kapituła złożona z ludzi świata nauki i medycyny, przedstawicieli organizacji pacjentów i przemysłu farmaceutycznego. Więcej o nagrodzie i jej historii na https://zlotyotis.pl/

STYCZEŃ 2021

W prestiżowym piśmie Biodrugs ukazał się raport z badania fazy 1 testującego limfocyty Tregs w stwardnieniu rozsianym:

Kamil Chwojnicki, Dorota Iwaszkiewicz-Grześ, Anna Jankowska, Maciej Zieliński, Paweł Łowiec, Mateusz Gliwiński, Małgorzata Grzywińska, Kamil Kowalczyk, Aleksandra Konarzewska, Paulina Glasner, Justyna Sakowska, Julia Kulczycka, Anna Jaźwińska-Curyłło, Marlena Kubach, Bartosz Karaszewski, Walenty Nyka, Edyta Szurowska, Piotr Trzonkowski. Administration of CD4 + CD25 high CD127 – FoxP3 + Regulatory T Cells for Relapsing-Remitting Multiple Sclerosis: A Phase 1 Study. BioDrugs 2021 Jan;35(1):47-60. doi: 10.1007/s40259-020-00462-7.

Więcej:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33400237/ ;

https://link.springer.com/article/10.1007%2Fs40259-020-00462-7

LISTOPAD 2020

Czeska Agencja Badań i Rozwoju (CZELO) umieściła projekt naszej firmy jako modelowy, realizowany w ramach funduszy Horyzont 2020 przez firmę wywodzącą się z krajów Grupy Wyszehradzkiej (str.58 opracowania).

Link: https://cordis.europa.eu/project/id/830559

PAŹDZIERNIK 2020

Ministerstwo Funduszy i Rozwoju Regionalnego przyznało naszej firmie dofinansowanie w ramach konkursu 2.1 PO IR (inwestycja w budowę Centrum B+R). Poltreg S.A. uzyskał najwyższą punktację w konkursie (28 punktów) i otrzyma dotację we wnioskowanej wysokości 10 597 978,30 PLN.

Więcej: https://www.poir.gov.pl/media/94731/Projekty_rekomendowane_do_wsparcia.pdf

oraz https://www.poir.gov.pl/nabory/1-81/

WRZESIEŃ 2020

Portal startus-insights przeprowadził analizę 72 firm na świecie zajmujących się rozwojem terapii cukrzycy typu 1 i zaliczył Poltreg S.A. do pięciu, których wyniki są najbardziej obiecujące.

Więcej: https://www.startus-insights.com/innovators-guide/5-top-healthcare-startups-tackling-type-1-diabetes/

SIERPIEŃ 2020

Naukowcy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Poltreg S.A. i Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie opublikowali w prestiżowym piśmie Cytotherapy (oficjalne pismo Międzynarodowego Towarzystwa Terapii Komórkowych i Genowych) opis nowej generacji preparatu leczniczego opartego o antygenowo-specyficzne limfocyty Tregs do leczenia chorób autoimmunologicznych: „Antigen-reactive regulatory T cells can be expanded in vitro with monocytes and anti-CD28 and anti-CD154 antibodies”. Artykuł powstał na podstawie badań i złożonego w zeszłym roku zgłoszenia patentowego o tym samym tytule.

Więcej:

https://www.isct-cytotherapy.org/article/S1465-3249(20)30788-X/fulltext

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32778404/

LIPIEC 2020

Twórcy Metody TREGS – prof. Natalia Marek-Trzonkowska, prof. Piotr Trzonkowski oraz prof. Małgorzata Myśliwiec – opatentowali właśnie opracowaną przez siebie “metodę hodowli limfocytów T regulatorowych”, które stanowią szczególną populację komórek układu immunologicznego. Ich wynalazek pomoże zapobiegać nadmiernej aktywacji układu immunologicznego, hamując tym samym choroby autoimmunologiczne.

Limfocyty Treg występują we krwi obwodowej w niewielkich ilościach, dlatego aby móc zastosować je w terapii, konieczne jest ich pomnożenie, jednakże podczas hodowli in vitro traciły one stabilność i funkcjonalność. Naukowcom udało się ten problem rozwiązać – metoda pozwala otrzymać większą liczbę komórek przy jednoczesnym zachowaniu ich właściwości terapeutycznych. Opracowana metoda jest stosowana przez naukowców w badaniach klinicznych od kilku lat, a teraz wynalazek został opatentowany.

CZERWIEC 2020

Na odbywającej się w dniach 12-16.06.2020 jubileuszowej 80-tej Konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Diabetologii naukowcy z konsorcjum STRATEGMED TREGS i PolTREG pokazali wstępne wyniki drugiej fazy badania klinicznego z użyciem limfocytów Tregs. Najbardziej obiecujące są wyniki kombinowanego leczenia limfocytami Tregs i przeciwciałem antyCD20. Pacjenci leczeni tym protokołem pozostawali w remisji klinicznej przez prawie cały 2-letni okres obserwacji przyjmując jedynie niewielkie dawki insuliny (poniżej 0.5 jednostki na kg masy ciała dziennie) przy bardzo dobrym wyrównaniu metabolicznym (hemoglobina glikowana HbA1c  poniżej 6.5%). W grupie tej były też najdłuższe – sięgające 18-stu miesięcy – obserwacje całkowitej insulinoniezależności pacjentów.

Luty 2020

Dlaczego insulina wywołuje cukrzycę i jaką rolę odgrywają w tym limfocyty T regulatorowe?

20200227_101754

Pracownicy naukowo-dydaktyczni GUMed Mateusz Gliwiński i Dorota Iwaszkiewicz-Grześ to pierwsi autorzy pracy opublikowanej właśnie w BMJ Open Diabetes Research and & Care, w której zespół naukowców z Uniwersytetów Medycznych w Gdańsku, Łodzi, Katowic i Łodzi, Uniwersytetu Gdańskiego, Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa i firmy Poltreg S.A. (spin-off GUMed) udowodnili, że insulina to nie tylko hormon ale także dominujący autoantygen, który ma zasadnicze znaczenie w rozwoju cukrzycy typu 1.

Związek insuliny z tą chorobą jest oczywiście znany w literaturze – nowością pracy jest wyjaśnienie mechanizmu, który do choroby doprowadza. U dzieci predysponowanych genetycznie fragmenty insuliny aktywują układ odpornościowy, który rozpoczyna reakcję przeciwko wyspom trzustkowym produkującym ten hormon.

Dlaczego nie chorują wszyscy? Dokładnie te same fragmenty insuliny aktywują także antygenowo-specyficzne limfocyty T regulatorowe, które u większości z nas są w stanie zatrzymać reakcję autoimmunologiczną przeciw wyspom trzustki. Jest to populacja komórek stanowiąca często mniej niż 0,01% limfocytów krwi obwodowej, co oznacza że w całym naszym organizmie jest ich nie więcej niż kilka- kilkaset tysięcy. Stąd, dopiero zastosowanie nowych narzędzi badawczych w naszej pracy pozwoliło na znalezienie tych komórek we krwi pacjentów.

Między innymi dzięki tym wynikom w Katedrze i Zakładzie Immunologii Medycznej we współpracy z Poltreg S.A. powstaje kolejna generacja leku komórkowego, który będzie w sposób wybiórczy hamował działanie układu odpornościowego wobec konkretnych sekwencji białka insuliny.

Pełny tekst artykułu dostępny pod adresem: http://drc.bmj.com/cgi/content/full/8/1/e000873

Praca powstała dzięki grantom LIDER/160/L-6/14/NCBR/2015, STRATEGMED1/233368/1/NCBR/2014 oraz POIR.01.01.01-00-0769/15-03 Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Styczeń 2020

Raport Końcowy z badania bezpieczeństwa Tregs w stwardnieniu rozsianym.

Gdański Uniwersytet Medyczny wraz z naukowcami z Poltreg S.A. zakończył badanie: „Terapia komórkowa stwardnienia rozsianego w oparciu o namnożone sztucznie limfocyty regulatorowe CD4+CD25+CD127-” i złożył raport końcowy w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Wyniki zostaną wkrótce opublikowane w czasopiśmie fachowym.

Wrzesień 2019

Poltreg S.A. uczestniczył w konferencji „Biznes w genach” na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, w ramach której zaprezentowali aktualny postęp badań preparatu limfocytów Tregs, w szczególności o pomyślnym zakończeniu fazy II badania w cukrzycy typu 1 u dzieci i fazy I badania w stwardnieniu rozsianym u dorosłych. Opisali też przygotowania do III fazy badania rejestracyjnego w cukrzycy typu 1 i poinformowali o udostępnieniu metody dla pacjentów w ramach wyjątku szpitalnego w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. Dyskutowano też o opcjach dalszego finansowania badań i rozwoju w spółce.

Więcej: https://www.money.pl/gielda/poltreg-na-jesieni-zdecyduje-o-pozyskaniu-finansowania-i-wejsciu-na-gielde-6426111113574018a.html

Lipiec 2019

Prof. Trzonkowski wygłosił wykład ‘Treatment of autoimmune diseases with T regulatory cells in humans – promises and hurdles’ podczas warsztatów ‘Discovery to clinical applications of regulatory T cells in autoimmunity and transplantation’ zorganizowanych przez Brytyjskie Towarzystwo Immunologii.

Więcej:  https://www.immunology.org/events/discovery-clinical-applications-regulatory-t-cells-in-autoimmunity-and-transplantation

Czerwiec 2019

Prof. Myśliwiec uhonorowana nagrodą Złoty Otis 2019 za osiągniecia w dziedzinie endokrynologii i diabetologii.

More: http://zlotyotis.pl/prof-malgorzata-mysliwiec/

Maj 2019

Prof. Myśliwiec Walnym Zgromadzeniu PTD została wybrana na członka Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego na kolejną kadencję 2019-2023

Maj 2019

Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego przyznał prof. dr hab. Małgorzacie Myśliwiec, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii, Diabetologii i Endokrynologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego Nagrodę Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego za szczególne osiągnięcia naukowe w dziedzinie diabetologii zarówno z zakresu badań klinicznych, jak i badań podstawowych. Podczas Inauguracji XX Zjazdu Naukowego Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego prof. Małgorzata Myśliwiec wygłosiła Wykład Honorowy im. Jakuba Węgierki pt. “W pogoni za sukcesem w diabetologii”.

Więcej: https://gumed.edu.pl/56412.html

Maj 2019

Naukowcy z Poltreg przedstawili swoje doświadczenia w zakresie produkcji I leczenia limfocytami Tregs podczas TREG SUMMIT w Bostonie.
Więcej: https://treg-directed-therapies.com/speaker/piotr-trzonkowski/

Luty 2019

Poltreg zaprezentował swoja wizję strategii podczas LSX World Congress w Londynie. Kongres jest prestiżową konferencją oraz miejscem rozmów biznesowych gromadzącym wyższą kadrę zarządczą firm farmaceutycznych, medycznych i biotechnologicznych i umożliwiającym wymianę informacji, prezentację i planowanie strategii oraz nawiązywanie nowych kontaktów w celu bardziej optymalnego inwestowania i planowania rozwoju.

Więcej: https://www.lsxleaders.com/lsx-world-congress/showcases/poltreg

Wrzesień 2018

Twórca metody prof. Piotr Trzonkowski przedstawił wyniki prowadzonych badań z limfocytami Treg podczas Europejskiego Kongresu Immunologii w Amsterdamie. Kongres odbywa się co trzy lata i jest najważniejszym wydarzeniem w zakresie immunologii w Europie.

Więcej: https://www.eci2018.org/program/track-c/

Czerwiec 2018

Poltreg otrzymał 2 500 000 Euro dofinansowania w prestiżowym programie Unii Europejskiej Horyzont 2020 dla małych i średnich przedsiębiorstw (projekt 830559 – TREG: TREG – innovative cell therapy targeting Diabetes Type 1). Jesteśmy jedyną polską firmą, która otrzymała dofinansowanie w tym konkursie w zakresie biotechnologii i ochrony zdrowia. Dotacja posłuży przygotowaniu III fazy badań w cukrzycy typu 1.

Więcej: https://www.kpk.gov.pl/?p=44366

http://ec.europa.eu/research/participants/portal/doc/call/h2020/eic-smeinst-2018-2020/1830105-eic_ph2_05-2018_en.pdf

Kwiecień 2018

Kolejny raport z prowadzonych badań klinicznych w ramach programu STRATEGMED w cukrzycy typu 1 i stwardnieniu rozsianym potwierdził bezpieczeństwo preparatu limfocytów Tregs.

Więcej: http://strategmed.tregs.gumed.edu.pl/

Luty 2018

Naukowcy z Poltreg współautorami modelu minimalnej informacji w badaniach z limfocytami Tregs (MiTREG). Publikacja opisująca model MiTREG zebrała ponad 50 naukowców z czołowych uniwersytetów z całego świata zajmujących się leczeniem limfocytami Treg.

Więcej: https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fimmu.2017.01844/full

Styczeń 2018

Ostatni pacjent włączony do badań klinicznych w stwardnieniu rozsianym w ramach programu STRATEGMED. Wyniki badania będą dostępne w drugim kwartale 2019.

Więcej: http://strategmed.tregs.gumed.edu.pl/

Grudzień 2017

Twórca metody prof. Piotr Trzonkowski otrzymał najważniejszą polską nagrodę naukową:  Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2017 w obszarze nauk o życiu i o Ziemi za badania nad limfocytami T regulatorowymi i ich pionierskie zastosowanie w terapii komórkowej chorób człowieka.

Więcej: https://www.fnp.org.pl/prof-piotr-trzonkowski-laureat-nagrody-fnp-2017/

https://www.youtube.com/watch?v=-DrzGVNxjj8

http://scienceinpoland.pap.pl/node/27624

Wrzesień 2017

Ostatni pacjent włączony do badań klinicznych w cukrzycy typu 1 w ramach programu STRATEGMED. Wyniki badania będą dostępne w trzecim kwartale 2019.

Więcej: http://strategmed.tregs.gumed.edu.pl/

Czerwiec 2017

Naukowcy z Poltreg wzięli udział w kongresie zamykającym europejską akcję “Action to Focus and Accelerate Cell-based Tolerance-inducing Therapies (AFACTT) To największe europejskie konsorcjum zrzeszające naukowców zajmujących się terapiami komórkowymi stosowanymi w leczeniu chorób autoimmunologicznych i zaburzeniach tolerancji immunologicznej.

Więcej: https://www.afactt.eu/

Maj 2017

Naukowcy z Poltreg opublikowali nowe badania dotyczące zwiększonej trwałości preparatu limfocytów Tregs. Metoda jest przedmiotem kolejnego zgłoszenia patentowego w zakresie produkcji preparatu.

Więcej: https://www.nature.com/articles/s41598-017-10151-1

Grudzień 2016

Naukowcy z Poltreg opublikowali raport dotyczący długofalowych efektów terapii. Wykazali, iż wydzielanie insuliny jest zachowane u leczonych pacjentów powyżej dwóch lat od zastosowania terapii.

Więcej: https://translational-medicine.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12967-016-1090-7

PolTREG przyjęty do programu akceleracyjnego organizowanego przez FPT

21.02.2016, Spółka PolTREG została przyjęta do programu akceleracyjnego silnie ukierunkowanego na start-upy technologiczne, organizowanego przez Fundację Przedsiębiorczości Technologicznej.

Więcej informacji.

Polacy uchronią przed cukrzycą

04.01.2016, Puls Innowacji opublikował artykuł na temat komercjalizacji metody Treg.

Link do artykułu

O metodzie TREG w Pulsie Biznesu

10.12.2015, Puls Innowacji opublikował materiał o wynalazkach gdańskich naukowców. Wśród opisanych technologii znalazła się metoda TREG.

Link do artykułu

Współtwórcy terapii cukrzycy typu 1 komórkami Treg byli gośćmi Dzień Dobry TVN.

29.11.2015, Gośćmi programu Dzień Dobry TVN byli prof. dr hab Małgorzata Myśliwiec, kierownik Kliniki Pediatrii, Diabetologii i Endokrynologii w Gdańsku, prof. Piotr Trzonkowski i Natalia Marek –Trzonkowska z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Link do materiału wideo

Sukces w konkursie GO_GLOBAL.PL

15.10.2015, Spółka PolTREG została rekomendowana do dofinansowania w ramach konkursu nr 1 w ramach programu krajowego pn. GO_GLOBAL.PL.

Link do wiadomości na stronie NCBiR

WP.pl: Lekarze z Gdańska znaleźli sposób na leczenie cukrzycy u dzieci

09.10.2015, Gdańscy lekarze będą rozwijać metodę leczenia cukrzycy u dzieci. Naukowcy otrzymali 7 milinów złotych na budowę specjalistycznego laboratorium. Dotychczasowe badania dają bardzo obiecujące rezultaty. Część chorych odstawiła insulinę.

Link do artykułu

Metoda TREG w TVN24

08.10.2015, Stacja TVN24 przeprowadziła reportaż na temat zespołu twórców szczepionki pt. “Nadzieja dla cukrzyków”. Według stacji “Naukowcy z Gdańska opracowali szczepionkę, która hamuje cukrzycę typu pierwszego. Na razie zastosowano ją u 30 małych pacjentów i u niektórych już nastąpiła remisja choroby. Eksperyment ten może stać się przełomem w walce z cukrzycą.”

Materiał wideo.

PolTREG na liście projektów rekomendowanych do dofinansowania w ramach konkursu 1.1.1 PO Inteligentny Rozwój

08.10.2015, Wniosek o dofinansowanie projektu pt. “Produkcja przemysłowa limfocytów TREGS jako produktu terapii zaawansowanej przy użyciu bioreaktora” złożony przez spółkę PolTREG otrzymał 14 punktów i został rekomendowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju do dofinansowania.

Lista rankingowa

Minister Infrastruktury i Rozwoju obiecuje pomoc w komercjalizacji metody leczenia cukrzycy.

29.09.2015, Minister Infrastruktury i Rozwoju, Maria Wasiak deklaruje pomoc w komercjalizacji innowacyjnej metody leczenia dzieci chorych na cukrzycę typu 1 opracowanej przez naukowców w Gdańsku. “Mamy świetną metodę, ale w zakresie infrastruktury dużo nam brakuje” – tłumaczą naukowcy.

Czytaj więcej

Rozmiar czcionki
Wysoki kontrast